Klausydamiesi spalvoto Rudenėlio šnabždesio trečiadienio rytą į Zarasų rajono savivaldybės viešąją biblioteką atkeliavo „Santarvės“ pradinės mokyklos priešmokyklinukai su mokytoja Jolanta Bagdonavičiene.
Mažieji lankytojai su klase bibliotekoje apsilankė pirmą sykį. Kai kurie čia dar nei karto nebuvę. Pažintis su biblioteka prasidėjo ir baigėsi žuvytėmis. Pirmiausia aplankė Vaikų literatūros skyriaus gyventojas žuvytes, žirafą (aut. K. Kasparavičius), sužinojo kaip lentynose suskirstytos knygos, kur ir kaip galima surasti jų amžiui tinkančių. Suaugusiųjų aptarnavimo abonemente pro teleskopą stebėjo Zarasaitį, sužinojo kuo skiriasi laikraštis nuo žurnalo, kur galima išgerti karšto šokolado ir pasvajoti.
Mediatekoje klausydamiesi bibliotekininkės skaitomo lietuvių rašytojo Kęstučio Kasparavičiaus kūrinio „Povandeninė istorija“ išgirdo aštuonių audros sujauktos jūros tvarkytojų žuvyčių istoriją. Sužinojo, kaip nelabai draugišką padarą aštuonkojį jos pavertė draugu.
Išklausę ir aptarę istoriją kiekvienas išsirinko iš skaityto kūrinio jam labiausiai patikusią žuvytę – Dryžių, Zebriukę, Taškutį, Rubuilę, Juostę, Margį, Dėmelę ar Spyglių ir piešė vandeniniais dažais. Piešė ne tradiciškai ant popieriaus lapų, o ant išdžiovintų ir išlygintų medžio lapų. Vaikams tai buvo nauja ir netikėta, bet jų nesutrikdė. Dažė, braukė, taškavo... Ant geltonų, rusvų medžių lapų atsirado Dryžius, Taškutis, Dėmelė, Margis ir kiti personažai, ir dar daug gimusių vaikų fantazijose.
Naują patirtį įtvirtins rudens atostogų metu ant prisirinktų ir pasiruoštų medžių lapų piešdami literatūros kūrinių personažus.
Zina Černovienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukos D. Merkio ir aut.
Š.m. spalio 25d. šventėme Šypsenos dieną. Mažieji žaidė šypsenų TV, noriai matavosi šypsenas, pasakojo, kas juos daro laimingais, kada labiausiai norisi šypsotis.
Linkime kasdien šypsotis patiems ir dovanoti šypsenas šalia esantiems.
Spalio 18 d. Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos 4 a klasės mokiniai kartu su mokytoja Inga Vainiūniene dalyvavo festivalio „Nepatogus kinas“ trumpametražinių filmų peržiūrose. Edukatorė Lina Januškevičiūtė vaikams pristatė filmus: „Džiulijeta ir vėžliai plastikinėj sriuboj“ ir „Dveji Jasminos namai“.
Pirmasis filmas apie keturiolikmetę mergaitę Džiuljetą, kuri su savanoriais valandų valandas praleidžia nardydami ir gelbėdami sergančius vandens vėžlius. Ji nori atrasti būdą, kaip galėtų padėti vandenynui ir jo gyvūnams.
Antrasis filmas apie mergaitę, kurios tėvai nusprendžia kraustytis atgal į savo gimtinę, Somalilandą. Jasminą pribloškia, kaip labai Somalilandas skiriasi nuo Suomijos. Atsigavusi nuo kultūrinio šoko Jasmina atranda kad galbūt turėti dvejus namus nėra taip blogai?
Ketvirtokai susidomėję sekė mergaičių pasakojimus. Po seanso vaikai reflektavo. Kalbėjo apie ekologiją ir žmogaus įtaką gamtos pasauliui. Dalijosi mintimis, kaip galima pakeisti pasaulį.
Vita Juškėnienė
Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė
Nuotraukos autorės
Spalio 19 dieną Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko paskaita „Kosmoteka“. Lektorius – astronomas Saulius Lovčikas Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos III c ir IV c klasių moksleiviams papasakojo apie įvairius dangaus kūnus.
Dalyviai klausydamiesi ir stebėdami demonstruojamą vizualizaciją pamatė įvairias žvaigždes ir žvaigždynus, išgirdo kada galima juos pamatyti. Sužinojo, kad šienpjovių žvaigždynas gavo tokį pavadinimą, nes panašus į šieno pjovėją. Kad iš 88 žvaigždynų tik 4 pavadinti lietuviškais pavadinimais, kiti yra lotyniški. Žvaigždes galima stebėti pro teleskopą, o pirmąjį teleskopą sukūrė italas Galileo Galilėjus. Kad saulėgrįža, tai metas, kai saulėtekiai sustoja keletui rytų. Papasakojo moksleiviams kaip pagal šešėlius galima nustatyti paros laiką. Ir pasiūlė patiems tai išbandyti, pavyzdžiui, kai šešėlis būna trumpiausias ir galima jį peržengti, tai yra vidurdienis.
Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos III c ir IV c klasių moksleiviai ne tik klausėsi, bet ir daug klausinėjo. Astronomas Saulius Lovčikas profesionaliai ir išsamiai atsakė į smalsuolių klausimus. Pakvietė atvykti į Molėtų observatoriją, kur galima pamatyti ir sužinoti apie dangaus kūnus dar daugiau. Po paskaitos dalyviai lektoriaus pakviesti smalsiai vartė knygas apie žvaigždes, meteoritus, meteorus, kometas, planetas ir palydovus. Klausinėjo, dalijosi patirtimis. Atsisveikino diskutuodami, dalindamiesi įspūdžiais.
Paskaita „Kosmoteka“ Molėtų viešosios bibliotekos projekto „Moderni biblioteka: inovatyvi paslauga „Kosmoteka“ dalis. Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.
Zina Černovienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukos aut.
Susipažino su personažais klausydami, žaisdami ir piešdami
Spalio 18 dieną Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje apsilankė Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos I c klasės moksleiviai su mokytoja Dalia Baubinaite.
Pirmokai klausėsi skaitomos pasakos apie pačią mažiausią nepaprasto grožio mergaitę Coliukę, gimusią iš nuostabaus gėlės žiedo. Apie mergaitę patyrusią daugybę įvairiausių nuotykių. Ir galiausiai su kregždutės pagalba atkeliavusios į šiltuosius kraštus ir tapusios gėlių karaliene.
Išklausę danų rašytojo Hanso Christiano Anderseno pasaką „Coliukė“, mažieji klausytojai pasiruošdami interaktyviai veiklai „Pasakų iliustracijos“ atidžiai apžiūrėjo dailininko Kęstučio Kasparavičiaus iliustracijas šiam kūriniui. Žaisdami interaktyvų žaidimą su KINECT įranga visi labai stengėsi išrinkti teisingus atsakymus. Pasisekė! Surinko 25 taškus.
Kūrybinėse dirbtuvėse kurdami iliustracijas kiekvienas rinkosi jiems labiausiai patikusius pasakos personažus. Vieni išsirinko kurmį, kiti – pelę, kregždutę, drugelį, žinoma, kad labiausiai visiems patiko Coliukė. Tai daugiausiai iliustracijų buvo su gėlių karaliene tapusia Coliuke.
Aptardami veiklas mažieji lankytojai pasidalijo įgytomis patirtimis. Išaiškėjo, kad labiausiai patiko būti iliustratoriais.
Zina Černovienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukos N. Pilac
Spalio 13-ąją Gražutės Regioninio parko lankytojų centre įsikūrusio V.Žilinskienės Jūrų muziejaus lankytojai buvo kviečiami drauge paminėti- švęsti 60-ąsias muziejaus įkūrimo metines. Prieš 60 metų Jūrų muziejaus kolekcija prasidėjo nuo pirmojo eksponato - vėduoklinio koralo. Kaip pasakoja pati muziejaus įkūrėja, šį koralą gavo dovanų iš savo kolegės, kuri pastebėjo, kad Vida kiekvienos pamokos metu stengiasi sudominti vaikus į klasę atnešdama po kokią nors įdomybę (anais laikais interneto nebuvo). Šiandien šiame muziejuje jau yra sukaupta apie 5000 eksponatų.
Ta proga, Salako ugdymo skyriaus PUG ir 2-3 klasės mokiniai, savo rankutėmis lipdė, klijavo, komponavo „mini akvariumus“ su jūros kriauklėmis, koralais ir, apsilankę Gražutės RP lankytojų centre, šias dovanas įteikė muziejaus šeimininkei, mokytojai V. Žilinskienei.
Gražutės RP patarėjas Vytautas vaikams paruošė įdomią ir vaizdingą edukaciją apie Antalieptės marias, jose gyvenančias žuvis ir pagrindinį „žuvininką“ – paukštį kormoraną. Edukacijos metu Vytautas ne tik papasakojo apie senąsias žvejų tradicijas, bet ir pademonstravo senovinius žvejų įrankius, aprangą, tinklus. Mažiesiems buvo paruoštos dėlionės, kurias sudėję galėjo ne tik perskaityti, bet ir pamatyti, kaip atrodo Antalieptės mariose gyvenančios žuvys. Vyresnieji taip pat susikaupę „narpliojo“ jiems pateiktas užduotis. Po to, jau Jūrų muziejaus salėje, visi turėjo išsirinkti sau labiausiai patikusį eksponatą ir jį nupiešti. Mokytoja V.Žilinskienė kiekvieną piešinėlį „identifikavo“ (šaunuoliai piešėjai!). Ji papasakojo ne tik apie nupieštus eksponatus, bet ir apie kitus – įdomiausius, įspūdingiausius, parodė gautas dovanas - papuošalus iš kriauklių, atkeliavusius iš tolimųjų kraštų.
Šios - „gyvos“, aktyvios pamokos turi neįkainojamą vertę. Džiaugiamės ir didžiuojamės Salake turėdami tokį unikalų Jūrų muziejų, su vis dar jame savanoriaujančia V.Žilinskiene, visada mums atvirą ir noriai su mumis bendradarbiaujančią Gražutės RP darbuotojų komandą.
Pradinių klasių mokytoja R.Putrimaitė
„AŠ SAUGUS, KAI ŽINAU“ UŽSIĖMIMAI SALAKO UGDYMO SKYRIUJE
Š.m. spalio 11d. Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos Salako ugdymo skyriaus mokinukams vyko su psichologe Zita Aleksandravičiene užsiėmimai. Jie buvo vedami remiantis Paramos vaikams centro socialinės kampanijos “Vienas iš penkių” metodine medžiaga, siekiant atkreipti dėmesį į seksualinės prievartos prieš vaikus problemą. Psichologė mokė vaikus kaip atskirti gerus prisilietimus nuo blogų, supažindino su Apatinių rūbelių taisykle patraukliais metodais, skatino mokytis saugumo, kaip pasakyti tvirtą NE, o ištikus bėdai, kur ieškoti pagalbos.
Kiekvieną rudenį tradiciškai pagal renginių planą mokykloje buvo surengtos civilinės saugos pratybos. Pratybų tikslas – operatyvus situacijos įvertinimas ir saugi mokinių evakuacija iš mokyklos patalpų. Po gauto signalo klasių vadovai greitai ir saugiai išvedė iš mokinius iš klasių ir palydėjo į saugumo aikštelę. Pratybose dalyvavo 287 mokiniai, 23 pedagogai, administracijos ir personalo darbuotojai. Kiekvienų pratybų metu yra prisimenamas evakuacijos algoritmas. Kartojant tokio pobūdžio pratybas susiformuoja įgūdis, ką reikia daryti išgirdus pavojaus signalą. Mokyklos direktorė padėkojo mokytojams ir mokiniams už darnų ir skubų pasišalinimą iš mokyklos ir išsirikiavimą mokyklos aikštelėje. Buvo prisimintos būtinos taisyklės, analizuotos pastebėtos klaidos.
N. Ragauskienė
Saulėtą rugsėjo 28d.Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos priešmokyklinukai keliavo į mišką ieškoti rudenėlio spalvotų išdaigų. Žvalgėmės į medžius, išmargintus jų lapus, upėje plaukiojančius paukščius, ant tilto turėklų kabančius voratinklius. Vaikai stebėjo, fiksavo stebėjimus, rinko gamtinę medžiagą. Aptarėme rastus grybus, juos suskirstėme į valgomus ir nevalgomus. Teko pasukti galveles, įminti mįsles, išklausyti sakmę – kodėl medžiai tyli? O kaip gamtoje be žaidimų...Buvo ratelių ir varžytuvių. Skaitėme miškinukų prašymą - būnant miške saugoti žaliąją jo paklotę, kaip teisingai grybauti ar uogauti. Prisirinkome rudeninių lapų ir grupėse kūrėme rudenines puokštes. Į šią veiklą įsitraukė ir tėveliai, kurie savo kūrybiškumu papuošė mokyklą. Dėkojame tėveliams už rudeninių kompozicijų grožį.
Rasa Dičiūnienė
Pasaulis kasmet spalio mėnesio 4-ąją pažymi Pasaulinę gyvūnų dieną. Ši diena skirta pagerbti visus gyvūnus, padėkoti jiems už jų didžiulę svarbą žmonių gyvenime, suteikiant gyvenimui daugiau spalvų, džiaugsmo ir prasmės.
1931 metais Italijoje, Florencijoje, Tarptautinės ekologų konferencijos dalyviai pasiūlė spalio 4-ąją, šventojo Pranciškaus visų gyvų Žemės padarų globėjo atlaidų dieną, švęsti kaip Pasaulinę gyvūnų dieną.
Pasaulinę gyvūnų dieną švenčia įvairių religijų, politinių pažiūrų ir įsitikinimų žmonės, kuriems rūpi gyvūnai. Lietuvoje Pasaulinė gyvūnų diena pradėta minėti nuo 2000 metų. Gyvūnų pažinimo ir globos papročiai visada buvo lietuvių gyvenime ir kultūroje. Gyvūnai yra mūsų draugai, pagalbininkai ir šeimos nariai.
Mūsų mokyklos ikimokyklinės,priešmokyklinės grupės ir pradinių klasių mokiniai, paminėdami šią dieną, mokyklos kieme surengė savo mylimiausių gyvūnų parodą. Vaikai pristatinėjo savo gyvūnus :kas šuniukus ,kas vėžliukus ,žuvytes ,o kas – ir mylimiausį triušiuką ,jūrų kiaulytę. Tačiau parodoje daugiausiai karaliavo kačiukai. Visą popietę vaikai rūpinosi ir džiaugėsi savo mažaisiais draugais.
Organizuodami šią parodą stengėmės skatinti abipusę žmogaus ir gyvūno draugystę bei mažiuosius mokinukus mokyti rūpintis savo draugais.Vaikai suprato, kad gyvūnai, būdami panašūs į mus, turi teisę niekada nejausti alkio ir troškulio, baimės, skausmo ir kančios. Pagarba gyvūnams turi būti kiekvieno mūsų moralės norma.
Salako ugdymo skyriaus mokytoja Danguolė Kisielienė
Gėlių puokštėm, žiedais, šypsenom, šiltais sveikinimais mokyklos mokytojai džiaugėsi nuo pat ryto... „Ąžuolo“ gimnazijos mokiniai, pakeitę klasės mokytojus, oriai įžengė į pradinukų klases. Jaukiam ir ramiam pasišnekėjimui prie arbatos puodelio į mokytojų kambarį rinkosi mokytojai. ... Be rūpesčių, su šypsena, neskubėdami džiaugėsi šventine nuotaika. O gimnazistai, kaip bitutės atsakingai ir stropiai zujo tarp mažųjų mokinukų, stengėsi, kad veikla klasėje būtų įdomi ir prasminga, saugi ir nuotaikinga. Rūpestingai lydėjo vaikus į valgyklą, prižiūrėjo, kad mažieji plautų rankas, elgtųsi mandagiai... Sporto salėje aktyviai sportavo, žaidė...Nebuvo pamiršta ir mokyklos direktorė, pavaduotoja, anglų ir tikybos mokytojai... Mokinio padėjėjų komanda buvo pasirengusi kiekvienai klasei teikti operatyvią pagalbą, užtikrino darnų budėjimą pertraukų metu. Ir dar ne viskas... šventės kulminacija vyko aktų salėje, kurioje trijų mokyklų mokiniai surengė koncertą pradinių klasių mokytojams! Mokyklos direktorė Daiva pasveikino mokytojus, specialistus, bendruomenės narius su profesine švente. Koncertą koordinavo muzikos mokytoja Diana Skvarčinskaitė. Programą vedė gimnazijos mokinė Kamilė. Pauliaus Širvio progimnazijos penktokai: Dominykas, Gedas, Augustinas, Paulius, Jonas labai nuoširdžiai atliko dainą „Mokytoja“. Pradinukų choras „Šypsenėlės“ nuotaikingai papasakojo, kas ką klasėje prikrėtė... Progimnazijos mokinių ansamblis: Adelė, Tėja, Emma, Ligita, Dominykas, Ovidijus dovanojo muzikines gėles...Gimnazistas Kirilas nuskraidino mokytojus į saulėtą Italiją. Dviejų Emilijų duetas dovanojo aistringą čigonų dainą. Aštuntokė Viltė jausmingai padainavo Moniqué dainą „Negėda jaust“, Emilijos nostalgija kvepianti daina „Voyage, voyage“ mokytojų mintis lydėjo pasaulio keliais ir takais... Mokytoja Diana ir progimnazijos moksleivių trio : Viltė, Kornelija ir Ovidijus finalinėje dainoje „Mokytojas mokosi“ įvardijo mokytojo kiekvienos dienos pašaukimą – mokytis ir mokyti augantį žmogų. Esam dėkingi gimnazijos administracijai už galimybę tęsti tradiciją – leisti gimnazistams pabūti mokytojais...Mums buvo didelis džiaugsmas matyti užaugusius buvusius pradinukus, pasidalinti su jais idėjomis ir patirtimi. Ačiū už nuostabų koncertą mokiniams ir mokytojams Dianai ir Gražvydui Gasparavičiui!
Salako skyriuje
mokytojas sveikino mokiniai ir tėveliai. Šią dieną viskas buvo atvirkščiai – mokytojos Danguolė ir Reda tapo Mokinėmis, o tėveliai – Mokytojais. Pirmiausia, mokytojom buvo supintos kasytės, įteiktos mokymo priemonės ir sudarytas pamokų - siurprizų tvarkaraštis. Visą pusdienį mokytojos kartu su mokinukais linksmai ir stropiai dalyvavo kūrybingoje veikloje. Išradingi tėveliai labai pasistengė, kad užduotys būtų turiningos, motyvuojančios ir skatinančios siekti aukštesnių pažinimo rezultatų. Šypsenos kuteno visų dalyvių nuotaiką... Visada pradžiugina Salako skyriaus mokytojų ir mokinių tėvelių šiltas bendradarbiavimas, kuris kalba apie didelės šeimos narių gražią ir turiningą draugystę. Ačiū mieliems tėveliams už surengtą nuotaikingą ir jaukią šventę!